הצטרף לרשימת התפוצה שלנו

והשאר מעודכן

אבי הוברמן

יזם ואיש תעשייה.

 

 מאות מיזמים בישראל, סין ואירופה ומגוון, ומעל ל-1000 ימי פגישות בסין, ו- 1200 ארוחות עסקיות שהפכו לשיתופי פעולה מצליחים.

אבא שלי...האם הכיר את העסקים בסין?


כבר 21 שנה מאז שהלך לעולמו.

מה שלום המשפחה ? כך פתח אבי את שיחתו עם משה , מנהל היקב בדרך לירושלים.

בסדר גמור. ענה לו משה, והמשיך לספר על ילדיו הלומדים בישיבה, ועל בתו הגדולה שהתגייסה לצבא.

ומה שלום פנחס העומד לפני בר המצווה ?

פנחס לומד בישיבה ומתכונן לעלייה לתורה ממש בעוד זמן קצר. ענה משה.

וכך השיחה התגלגלה, בהתעניינות רבה, ואבא שלי ניסה מדי פעם לסיים את הפגישה ולקום בכדי להגיע בזמן לפגישה הבאה.

אני מסתכל עליו בתמימות ובהשתהות ושואל:

אבא, מדוע לא שאלת את משה, האם הוא זקוק לבקבוקי זכוכית או מכסים לבקבוקים, הלא לשם כך הגענו לפה. ואבי מחייך חיוך מבויש ומתעלם ממני. אנחנו מתחילים לצאת מהיקב ונפרדים ממשה, והוא לעומתנו: "זכור, היה תלמיד טוב" כך אמר, ותוך כדי פרידה, אבי ביקש ממשה שילווה אותו לרכב.

משה קם בשמחה וצעד עם אבי לכיוון הרכב , בעוד אני משתרך אחריהם. שניהם ממשיכים לשוחח על הציוד החדש שקנה משה ליקב, ועל המוצר החדש שעומד לצאת בעוד חודש.

הגענו לרכב. אבי פתח את הדלת, ואני התכוונתי להיכנס. תוך כדי ישיבה שאל אבי את משה האם הוא זקוק למשאית עם בקבוקי זכוכית עבור תכולת היקב.

אבי סיים את השיחה ואמר למשה, בעוד שלושה שבועות תחגגו בר מצווה לבן, שמח עם בנך ומשפחתך, ולאחר השמחה תשלם לספקי האירוע, ולאחר מכן נשוחח....אני אגיע אליך לאחר החגיגות , ואדאג לבצע את החשבון.

אבא סגר את הדלת. רשם משהו בפנקסו הקטן, והתכונן להניע את הרכב לפגישה הבאה.

הפגישה הבאה הייתה עם יצרני ריבה בכניסה לירושלים.

יצחק המנהל והבעלים של המפעל קיבל את אבי בידידות ובאהדה רבה. וכך אבי התחיל בפגישה כמו אצל משה , וגם יצחק וצוותו, בדומה למשה, לא יכלו לסרב להצעה והזמינו משאית עם צנצנות ריבה.

100% הצלחה. שתי הזמנות אצל שני לקוחות.

הייתי המום. כיצד הכיר אבי את המשפחה, זכר את שם הבן ומעל הכל- ביצע עסקה בלי לעסוק בה בפועל?

אבי היה ניצול שואה. בהיותו בן 15 התחילה המלחמה הגדולה, מלחמת העולם השנייה. בגיל 19 נאלץ לברוח ולעזוב את העיירה לכיוון היערות ולהצטרף לפרטיזנים. את התקופה הכה חשובה ללמידה וקבלת השכלה להתפתחות הוא הפסיד.

לאחר שנתיים בפרטיזנים, ביערות הקפואות של פולין, הסתיימה המלחמה. כעבור זמן קצר נישא לאמי, וילד את בנו בכורו בעודו פליט ברומניה. לאחר מכן, עלו יחד אבי ואמי לארץ באופן לא לגאלי כאח ואחות החוזרים למולדתם, ובנם שהה אצל אישה זרה.

וכך נחתו במעברה אולגה שליד חדרה, אבי קיבל את דמי המעות הישראליות הראשונים כאשר מצא חבית עם צבע, יצא לעיר ונהיה צבעי . כך התגלגל מעבודה לעבודה ובשלב מסוים הצטרף להזדמנות עסקית ששידך לו שותפו, ורכש משאית כדי לחלק בירה באזור הצפון. לרוע מזלו המשאית התהפכה והעסק נדם, וכך הבין אבי שאת העסק הרווחי באמת ניתן להקים רק במרכז הארץ, כלומר בעיר הגדולה תל אביב.

בתחילת שנות החמישים של המאה הקודמת באזור התחנה המרכזית של העיר תל אביב קרם העסק של אבי עור וגידים, והתחלתי להתלוות אליו בחופשות לתקן ארגזים או לרחוץ בקבוקים, או למיין. זו הייתה הקייטנה שלי. כל חופשה נוצלה בלעזור לאבא, ובין היתר יצאנו לפגוש לקוחות ולנסות למכור את מרכוליתנו.

זה היה בית הספר לעסקים של אבי. כך אבי לימדני עסקים בלי להרגיש.

ובבגרותי, ביושבי באוניברסיטה נחשפתי למודלים העסקיים של : אסטרטגיה, חזון, טקטיקה ויעדים, תוך כדי מיצוי ושאיפות אישיות והכול בממדים הנמדדים במספרים, תוך שאיפה לקבל תוצאות מספריות גבוהות יותר.

ואני שאלתי את עצמי, על פי איזה מודל עסקי פעל אבי. האם זה המודל הרגיל מערבי שאותו כולנו מכירים ומזהים: קביעת חזון ואסטרטגיה לחברה, מטרות ויעדים לארגון, או שמא משהו אחר?

כשנחשפתי לתרבות העסקית הסינית, הבנתי עד כמה צדק אבי באסטרטגיה העסקית שלו. בתרבות העסקית הסינית ההתנהלות העסקית בנויה בצורה תרבותית שונה מזו של התרבות המערבית. ממדי מקסום הרווחים אינם המטרה העיקרית, אלא הדאגה לכל אחד מהעובדים. המונח הסיני נקרא "גואנשי", כשהמשמעות היא בניית יחסים טובים ופורים עם כול אחד מסביבתך, תוך כדי בדיקה מתמדת של "שחקני" השוק, ובדיקת נקודות התורפה של המתחרים . מנגד יש צורך ללמוד היטב את החוזקות של המתחרה , כדי להתמודד גם עם חזקותיו.

ל"גואנשי" הסיני תפקיד מכריע ביחסים עם העובדים ובניית העסק. באופן דומה לאסטרטגית "הגונאשי" בנה אבי את המוניטין המנצח שלו.

אולם, מהיכן ינק את חשיבות היחסים והקשרים? זאת מעולם לא אדע...

#חוויהאישית