הצטרף לרשימת התפוצה שלנו

והשאר מעודכן

אבי הוברמן

יזם ואיש תעשייה.

 

 מאות מיזמים בישראל, סין ואירופה ומגוון, ומעל ל-1000 ימי פגישות בסין, ו- 1200 ארוחות עסקיות שהפכו לשיתופי פעולה מצליחים.

איך להיכשל בלי להרגיש...


שלום חברים וחברות.

איזה כיף לספר לכם מניסיוני העסקי בסין ולהעביר לכם טיפים עסקיים לפעילות בשוק. הכול מעניין, מרתק ובעיקר אתגרי.

הסינים כה שונים מאתנו וכל רגע איתם מצריך אנרגיות מיוחדות.

אז, בו נצא לדרך עם אתגר החודש.

צלצול טלפון בחדרי במלון. אני מבין שאני צריך לרדת לפגישה. ... מתארגן במהירות בהופעה רשמית עם עניבה וחליפה תואמת ויורד ללובי.....

טומי מנפנף מקצה הלובי מסמן לי .... תוך כדי שיחת הטלפון שלו. אני ניגש אליו.... טומי מתנצל שיהיה איחור בפגישה של כ שעה לפחות....

התיישבנו בלובי ביצענו גואנשי על המשפחות. אולי קצת פוליטיקה וכמובן סיפורי התרבות הסינית תמיד בכותרות...

צלצול טלפון ...שיחה קצרה....ואנחנו בדרך לרכב לנסיעה למקום המפגש.

מטרת הפגישה היא חתימה על הסכם שיתוף פעולה ביני לבין החברה הסינית בפיתוח וייצור סדרת אריזות קוסמטיקה חדשה, סדרה מורכבת מאוד העשויה מחומרים שונים: זכוכית . סוגי פלסטיקה שונים. אלומיניום. ובטכנולוגיות שונות של ייצור בקבוקי זכוכית. בקבוקי פלסטיק. בניפוח. חלקי פלסטיק בהזרקה. כבישת אלומיניום. שפופרות פלסטיק, הדפסות. הטבעות חום ועוד.

הסכם אשר דרש מקצועיות רבה מהיצרן המשקיע במערכת מורכבת של תבניות , לוגיסטיקה מורכבת כדי להשתלט ולבצע את הפרויקט. ואנחנו התחייבנו לרכוש את המוצרים בכמויות המוגדרות בהסכם.

הסכם מורכב שהאחריות לביצוע ההסכם תלויה ביצרנים שונים. ואחריות לביצוע בלוח זמנים קצר יחסית, עם תלות רבה בחולייה החלשה. כי הפרויקט חייב לצאת לשוק בבת אחת עם כול מיגון המוצרים הבסיסית הזו.

אתה יודע טומי.....שאת הפרויקט הזה התחלנו לפני 28 חודש. וגיבוש ההסכם 23 חודשים...

טומי יסתכל עלי במבט.....אז מה ? יענה...די מהר....

הגענו למקום מואר ומפואר במיוחד. בכניסה ליוו אותנו מפתיחת דלת המכונית, דרך הלובי . לאורך השטיח (האדום כמובן ) ולשני צידיו נערות חן במקסי ארוך בתלבושת אחידה ותספורת אחידה. בחיוך מסתכלות עלינו עד לפתח המעלית. ומשם לקומה גבוהה במיוחד. לכיוון אחד החדרים.

פתחו לנו את הדלת , וחיכו לנו כ 20 אנשים, את חלקם הכרתי. וכך מתחיל טקס כרטיסי הביקור. לאט לאט אני עובר מסביב מחליף כרטיס עם כול אחד ואחד, בחצי מבט ראיתי שאנחנו בקומה גבוהה מאוד כי דרך החלון התפרסה העיר לאורך הנחל עטויה בתאורת ערב מיוחדת. המבנים היו מוארים בתאורה משתנה והנחל היה מואר לכול אורכו. אף הספינות שנעו בנהר היו מוארות.

בכלל, לתאורה תפקיד מכריע במראה על חלק זה של העיר.

כול הנוכחים מאורגנים ועומדים מאחורי הכיסא ומחכים כנראה שאני אשב. ואכן המארח המכובד מימיני בעל החברה מבקש שאשב וכולם מתיישבים. מתחילים לשוחח ביניהם. טומי היושב מימיני מנסה לעזור לי בשיחה. אבל הם כבר בלהט השיחה. וכך ניגשים בינתיים ומוזגים כוס לחיים ,"גן-ביי," בין כולם (כמובן שהתחילו עם המארח ואני אחריו, ולאחר מכן ליתר הנוכחים). המארח נעמד וכוס לחיים בידיו. ומברך אותי (כך תרגם טומי)על פעילותי המבורכת. הכניס אפילו קצת פוליטיקה ו בתקווה שהאזור שבו אני גר ייהנה משלום אמיתי ויוכל לחיות חיים נורמאליים . ופונה אלי עם כוס היין להשקה ואני אומר לו תודה ,"גן-ביי.". כך כולם פרצו בשאגה ובצחוק ולגמו מכוסם ומראים אחד לשני שהכוס ריקה.

לאור הסיטואציה בקשתי גם כן לומר כמה מילות ברכה, ואני נעמד עומד זקוף . 180 ס"מ. ועם תחילת הברכה נעמד גם בעלי החברה לידי (גובהו 150ס"מ) וכך אני מברך את הפעילות ואת הנכונות הגדולה להשקיע בפעילויות שלנו המשותפת. טומי מתרגם כול משפט.

בינתיים המלצרים מוזגים כוס לחיים לכול אחד מהיושבים , כרגיל חלקם הגדול במבט בוהה וחלקם חיוך מאולץ ואני מספר להם על התהליך והעניין בפרויקט וכמובן על התועלות שיהיו לחברה.

ולבסוף אני לוקח את כוס הלחיים הנמצא על השולחן, אני אוחז בו ומרים אותו כדי לשתות כוס נוספת של יין. המארח שלי הנמצא במצב עמידה לוקח את כוס הלחיים.

אני עומד עם כוס היין גבוהה הרבה יותר מהכוס של המארח, אומר מילות ברכה נוספות ומכריז לחיים . ומתחיל לשתות כאשר מטבע הדברים אני גבוה יותר מהמארח , וכוס היין גבוהה יותר.

המארח שותה אחרי. וכך כולם שותים ושותקים.

וכך. אתה מרגיש מיד השינוי באטמוספירה של הארוחה. יחסית שקט...טומי כמעט ואינו לא פונה אלי יותר..

שיחות קצרות ביניהם....אוכלים את המנות המוגשות על פלטת הזכוכית העצומה המסתובבת מסביב לשולחן. חלק גדול מהמנות כמעט ולא נאכלו.

ואני. לא מבין מה קרה !. אני מנסה קצת לעורר ...ולספר...טומי מתרגם....והם מביטים בו ובי כחייזרים .

אני מנסה לברר את העניין עם טומי. אבל לא הייתה לי הזדמנות וגם הוא נמצא בסיטואציה לא נוחה.

כך עברה הארוחה בשקט. יחסית. והרגשתי מתח גדול ואי נוחיות באוויר.

וכך נפרדנו...טומי לקח אותי למלון....ובדרך רק אמר לי . שהוא מצטער אבל פני הבוס הולבנו....בפורום מאוד מכובד...

כך הלכה לי שנת הלילה. וכמובן דחף אותי ללמוד...וללמוד....על התרבות העמוקה והשורשית כול כך. אבל המרתקת והמאתגרת כול כך.