הצטרף לרשימת התפוצה שלנו

והשאר מעודכן

אבי הוברמן

יזם ואיש תעשייה.

 

 מאות מיזמים בישראל, סין ואירופה ומגוון, ומעל ל-1000 ימי פגישות בסין, ו- 1200 ארוחות עסקיות שהפכו לשיתופי פעולה מצליחים.

על תופעת הגירושין בסין


תופעת הגירושין בסין

יחד עם הצמיחה בפיתוח הכלכלי והחברתי בסין, חווה סין עליה בשיעור הזוגות המתגרשים. על פי מחקר שנערך לפני שנים ספורות מטעם המשרד לעניינים אזרחיים, ניתן היה לראות בבירור כי מספר המתגרשים גבוה ממספר הנישאים. על אף ששיעור הזוגות הגרושים היה גבוה במערב במשך שנים, מגמה זו החלה לתת את אותותיה בסין רק בשנים האחרונות. בעבר הלא רחוק גירושין בסין היו נחשבים לאות קלון בחברה, אולם כיום ככל הנראה השתנו הדברים. אם כן, מהי הסיבה האמיתית לגירושין בתרבות הסינית? כדי להבין זאת, יהיה עלינו לבחון את משמעות מוסד הנישואין במסורת הסינית.

מהו השינוי שחל בחברה הסינית?

ישנם מספר אלמנטים שהיו בעבר חוק בל יעבור במסורת הנישואין הסינית, אולם כיות נוצרה אי בהירות לגביהם. ואלו הן:

  • רכוש פרטי מירושה

  • חיי אישות יציבים

  • תמיכה רגשית בין בני הזוג

  • רכוש משותף של בני הזוג

  • התא המשפחתי

נביא את בעיית התמיכה הרגשית בין בני הזוג כדוגמא. מרבית הזוגות הצעירים הסינים כיום הם ילדים יחידים (החוק אינו מעודד ילודה בסין). הם פונקו על ידי בני משפחתם ולכן נחשבים לדור אנוכי ונהנתן. כאשר שני בני הזוג שגודלו בתנאים אלו חווים אי הסכמה ביניהם, הם מתקשים להגיע לפשרה, וכל שכן לוותר לבן הזוג השני. דוגמא נוספת היא נושא הרכוש המשותף של שני בני הזוג. בעבר היה נהוג ששני בני הזוג חותמים על הסכם בנוגע לרכושם המשותף, ומחליטים מראש מה יעשו בו. הסכם זה מיסד את הקשר ביניהם, והיווה את התשתית למוסד הנישואין. כיום חלה שחיקה בהסכמים כעין אלו, והרבה זוגות נשואים צעירים חשים חוסר ביטחון בנוגע לרכוש, שממילא מביא לחילוקי דעות ביניהם.

איומים נוספים על חיי הנישואין

הפגיעה במרקם המשפחתי בסין מגיעה גם מכיוון של העליה הגדלה בקיום חיי אישות מחוץ לנישואין. גברים סיניים רבים עובדים הרחק מביתם, ומנהלים חיי אישות סדירים עם כמה נשים שכל אחת מהן יודעת האחת על השניה. אין ספק שקיום חיי אישות עם מספר נשים, מחלל את מוסד הנישואין המקדש את הברית עם אישה אחת בלבד, וממילא מביא לחילוקי דעות בין בני הזוג. עבור סינים רבים, קיום יחסי אישות בלתי מרוסנים מהווה כעין בריחה מהלחצים היומיומיים שנגרמים מתנאי החיים בסין. הלחצים בחברה הסינית נובעים בין היתר מהקושי של בוגרי המוסדות האקדמיים למצוא עבודה וכן מקשיים נוספים עמם מתמודדות בעיקר השכבות החלשות.

גורם נוסף שמביא להתערערות מוסד הנישואין בסין של השנים האחרונות, הוא פיחות במעמד האישה הסינית. בנות ונערות צעירות מתחנכות כבר מילדות לעצמאות ושליטה בעוד שהגברים מעדיפים אישה רכה וכנועה. הנהגה זו של הנשים, מובילה גברים סיניים רבים לחפש קרבה מחוץ לחיי הנישואין.

כל הסיבות הנ"ל גורמות לשיעור גירושין גבוה מאי פעם, ולשברון לב לשני הצדדים. רבים מהזוגות המתגרשים יצטרכו להנשא בשנית, ויגלו שיהיה עליהם להתמודד בדיוק עם אותם האתגרים.