הצטרף לרשימת התפוצה שלנו

והשאר מעודכן

אבי הוברמן

יזם ואיש תעשייה.

 

 מאות מיזמים בישראל, סין ואירופה ומגוון, ומעל ל-1000 ימי פגישות בסין, ו- 1200 ארוחות עסקיות שהפכו לשיתופי פעולה מצליחים.

תזונה נכונה בראי הרפואה הסינית


להגיד על אוכל בסין שהוא מורכב בעיקר מאורז ואטריות יהיה שקר גס. לתושבי סין יש תפריט מגוון ורחב המכיל כמעט את כל מה שיש לו רגליים: עקרבים, צפרדעים ועוד מגוון מאכלים מעופפים, בנוסף למאכלים שונים עתירי רכיבים תזונתיים המכילים קמח ואורז, כמו דייסת אורז חמה או כופתאות עם ירקות ובשר.

בעוד עולם הרפואה המערבית קושר את תהליך העיכול אך ורק לקיבה, הרפואה הסינית בוררת היטב כל מה שנכנס לגוף על מנת לסייע לפעילות איברים נוספים, דוגמת הטחול, הכליות והכבד. איברים אלו, מקושרים על פי הרפואה הסינית עם תחושות הגוף: הכעס נאגר בכבד, הטחול הוא מקור הדאגה והחרדה, הכליות מקושרות לרגש הפחד וכן הלאה. תהליך העיכול על פי הרפואה הסינית, שם את הדגש על המרכיבים המסייעים ליצירת אנרגיית הצ'י: המזון המתאים נכנס לקיבה ומתחיל בתהליך של עיכול איטי. על מנת שתהליך זה יפעל היטב, יש צורך בהשקעת חום. לאחר מכן המזון עובר לטחול ונוצר צ'י. במידה והכבדנו על תהליך העיכול, או גרסנו מזונות שאינם מתאימים לקיבה, כל תהליך העיכול ישתבש ונחווה מחסור באנרגיה.

ירידה במשקל על פי הרפואה הסינית

ירידה במשקל על פי הרפואה הסינית לא מסתכמת כלל וכלל רק בספירת קלוריות. כאמור, הסינים רואים במזון אותו הם אוכלים ובאנרגיה המופקת מתהליך זה, כאחד הגורמים הישירים לעליה או ירידה במשקל וכן לפעילות תקינה של מערכת העיכול. כך למשל, מחסור באנרגיה הנקראת צ'י בטחול ובלבלב הוא אחד הגורמים המרכזיים לעליה במשקל לפי הסינים. חוסר באנרגית הצ'י עשוי לגרום במקרים רבים לעליה במשקל, כמו גם לתופעות נוספות כגון: תחושת עייפות וכבדות, בחילות, נפיחות בבטן ועוד. לא רק אנרגית הצ'י עשויה להקשות על תהליך העיכול, אלא גם סוג המזון שאנו אוכלים. מזון מתועש מכיל אחוז גבוה של פחמימות ושומנים, ועל כן מעכב את תהליך העיכול. נוכל לבדוק את תהליך העיכול שלנו בקלות: במידה ואנו סובלים מאחת התופעות שצוינו לעיל (או מכולן יחד), סימן מובהק שעלינו לשנות את תזונתנו.

כיצד אוכלים נכון על פי הרפואה הסינית?

התזונה הסינית מותאמת לאנרגית הצ'י כפי שציינו קודם, וכן לסינדרומים סיניים נוספים כמו "אש בקיבה" או "חוסר ביין". חוסר באנרגיה של הקיבה תגרום לבעיות עיכול, וההמלצה הסינית במקרים אלו היא לצרוך מאכלים בעלי טמפרטורה קבועה ולהמנע ממזונות מחממים מדי. במקרה של אנרגיה קרה שחודרת לקיבה, יש צורך לפעול בדיוק ההפך - להרבות בשתיה ומזונות מחממים. שיטת האכילה הנכונה, או אם תרצו הדיאטה הסינית, תתאים את סוגי המאכלים לפי האנרגיה הנוכחית בגוף. כך יחזיר המטופל את איברי הגוף שלו לתפקוד תקין, ויצליח לרדת במשקל בהצלחה.

שמירה על תזונה בריאה בשעות מסוימות, יסייעו לנו ליצור אנרגית צ'י תקינה. הסינים קוראים למזונות שאוכלים בבוקר 'אלמנט האדמה', כשהכוונה היא למזונות ממריצים ומתוקים, המסייעים לנו להתחיל את היום. על פי השעון הביולוגי הסיני, אלמנט האדמה עובד היטב בעיקר בין השעות 07:00-11:00 בבוקר. את ארוחת הבוקר מומלץ לאכול בשעות אלו, ולאחר מכן לא לאכול כלל, על מנת לאפשר לגוף לנוח. כמו כן, מומלץ לאמץ הרגל של אכילה ברוגע, ולא בשעת כעס או מתח על מנת להקל על תהליך העיכול.

ומה בתפריט הסיני?

המטבח במדינה האסייתית בהחלט יכול להראות חריג ומוזר לאדם המערבי, אך הסינים טוענים בתוקף שהמטבח שלהם עשיר ברכיבי תזונה איכותיים כמו חלבון מלא, פחמימות מורכבות ושומנים מן הצומח. האם הכל בריא? תלוי מה. דייסת אורז למשל, הנפוצה מאוד בארוחות הבוקר, מהווה מקור טוב לפחמימות מורכבות המעלה אט אט את רמת הסוכר בגוף. הסיבים התזונתיים שבאורז המלא מחישים את תהליך העיכול ומסייעים לבריאות הגוף. עם זאת, הכופתאות המוגשות עם המזון הן לרוב מטוגנות ומוסיפות שמן לתפריט, רכיב לא בריא בעליל. בכניסה למסעדות הסיניות תוכלו להבחין באקווריומים עם חיות שוחרות מים: דגים, צפרדעים, עקרבים, צבים או צלופחים. אף אחד מהם לא לקישוט (הסיניים מעדיפים מה שיותר טרי יותר טוב...). כידוע, בעלי החיים הללו עשירים בחלבון ובשומנים בריאים, והטעם? טוב, זה כבר עניין של טעם.

#רפואהסינית