הצטרף לרשימת התפוצה שלנו

והשאר מעודכן

אבי הוברמן

יזם ואיש תעשייה.

 

 מאות מיזמים בישראל, סין ואירופה ומגוון, ומעל ל-1000 ימי פגישות בסין, ו- 1200 ארוחות עסקיות שהפכו לשיתופי פעולה מצליחים.

נפילות הבורסות בסין: למרות גודל ההון והיקף הפעילות, הבורסות בסין מאופיינות באי יציבות רבה


בסין פועלות היום שתי בורסות לניירות ערך, בורסת שנגחאי ובורסת שנזן. בחישוב משותף הן מדורגות מספר שתיים אחרי בורסת ניו יורק NYSE בהיקף ההון המנוהל בהן. לפי הפדרציה העולמית של הבורסות לניירות ערך, בורסות סין יחדיו מחזיקות בכ-14.2 טריליון דולר נכון לשנת 2015. בורסת שנגחאי הוקמה לראשונה בראשית המאה ה-20 אך מהמהפכה הקומוניסטית של - 1948 ועד 1990 הבורסה הייתה סגורה למסחר עם מדינות העולם. ב-1978 החלה רפורמה בכלכלת סין בהנהגתו של דנג שיאופינג, אשר שינה את פניה של סין כאשר פתח את שעריה לייצוא מאסיבי, והשקעות הון. לפי נתוני הבנק העולמי בין השנים 1978 עד 2014 צמח התמ"ג הריאלי לנפש פי 48. מ-1991 ועד 2012 גדל היקף ההון הנסחר בבורסות של סין מ- 0.2 מיליארד ל- 396 מיליארד דולר אמריקאי. למרות גודל ההון והיקף הפעילות, הבורסות מאופיינות באי יציבות רבה, עליות וירידות קיצוניות ומעורבות רבה של הממשל הסיני. בניגוד לבורסות אחרות בעולם, השווקים בסין מוגבלים למשקיעים זרים בשל פיקוח ורגולציה מצד המפלגה הקומוניסטית השולטת ברפובליקה העממית של סין.

בבורסה הסינית נוצרו שני שווקים הפועלים במקביל – שוק מניות פנימי עבור סוחרים / משקיעים מקומיים בלבד הפועל במטבע המקומי (רנמינבי / יואן), שוק זה נקרא שוק A. לעומתו שוק מניות חיצוני עבור סוחרים זרים הפועל בדולר אמריקאי או דולר הונג קונגי הנקרא שוק B. הפרדה בין שוק פנים לשוק חוץ קיימת במידה מסוימת עד היום. במשך השנים 1997-2005 הבנק הסיני הראשי הצמיד את היואן לדולר ומנע שינויים בערך המטבע אשר קיימים בשווקים חופשיים. הצמדה זאת השתנתה כחלק מהצטרפותה של סין לארגון הסחר העולמי (WTO) והביקורת הגוברת עליה מצד ארה"ב. בניגוד לבורסות אחרות בעולם בהן חברות גדולות בעלות הון רב שולטות במסחר בשווקים, הבורסות בסין מאופיינות במסחר ע"י משקיעים יחידים עם הון קטן, מה שמגביר את אי היציבות במדדים הקיימים. לפי פרופסור דן לו מאוניברסיטת נוטינגהם, המשקיעים נוטים "להמר" על עליית מניה עתידית במקום לנתח את ביצועי החברה במציאות הכלכלית, וכאשר ישנן ירידות הם מגיבים במהרה בניסיונות למכור, מה שמשפיע ישירות על ערך המניות ומגביר את התזזיתיות וקצב השינויים בערכן. הנפילות הגדולות של הבורסה במהלך השנים:

  • בשנת 1997 נוצר משבר פיננסי חמור בכלכלות המזרח, בראשן תאילנד, דרום קוריאה ואינדונזיה, כאשר ערכו של המטבע המקומי צנח, אך שווקי סין הושפעו מכך רק במעט.

  • המשבר הבא היה בעקבות המיתון בראשית שנות האלפיים כאשר הבורסה ירדה בכמעט חצי משוויה בין השנים ,2001-2005 עד אשר הממשל עצר לגמרי את הנפקת מניות חדשות (IPO) ועשה צעדים דרמטיים לשקם את השוק, כגון הפיכת אגרות ממשלתיות למניות נסחרות ועוד.

  • ב-2007-2008 צמחה הבורסה כאשר משקיעים ספקולטיביים הציפו את השוק בהשקעות עד כדי שיא של כל הזמנים ב-2007, אך כתוצאה מהמשבר הפיננסי העולמי של 2008 בו שווקי העולם צנחו, גם הבורסה הסינית ירדה ב- 65%.

  • באפריל 2015 התקשורת הסינית עודדה משקיעים רבים להצטרף ולהשקיע בבורסה המקומית, מה שהוביל לעלייה חדה במדדים. הממשל שראה את העלייה הגדולה חשש מיצירת בועה וניסה למתן את המצב ע"י הגבלות מסוימות אך כך הוא הבריח מהשוק משקיעים רבים, וגרם לכך שמיוני עד אוגוסט 2015 צנח ערכו של השוק ב-43%. בכדי לעצור את הנפילה הקשה הממשל התערב במסחר עוד יותר ופעל להשפיע על המדדים, עד כדי עצירה זמנית של המסחר למניעת נפילה חמורה מידי.

ביבליוגרפיה:

Hunter, G., Wong, J. (2015) Everything you need to know about China's Stock Markets, Wall Street Journal, online edition, URL:

http://www.wsj.com/articles/everything-you-need-to-know-about-chinas-stock-markets-1436534913

World federation of exchanges (2015)

Understanding China's Market in Eight Charts (2015) Wall Street Journal, online edition, URL:http://graphics.wsj.com/gallery/china-market-explainer

Market capitalization of listed domestic companies (2015) World Bank data, url:

http://data.worldbank.org/indicator/CM.MKT.LCAP.CD

GDP per person employed (2015) World Bank data, url:

http://data.worldbank.org/indicator/SL.GDP.PCAP.EM.KD?order=wbapi_data_value_2012+wbapi_data_value+wbapi_data_value-last&sort=desc

Yong Tan, Christos Floros, (2012) "Stock market volatility and bank performance in China", Studies in Economics and Finance, Vol. 29 Iss: 3, pp.211 – 228

Lee Hing Wah (1997) "Studies on China's Stock Markets", Chinese University of Honk Kong. Finance Department, P. 14-18.

Anthony, H. (2015) Tumbled Stock Market, RMB Devalueation and Financial Reform in China, China Perspective, pp. 2-7