הצטרף לרשימת התפוצה שלנו

והשאר מעודכן

אבי הוברמן

יזם ואיש תעשייה.

 

 מאות מיזמים בישראל, סין ואירופה ומגוון, ומעל ל-1000 ימי פגישות בסין, ו- 1200 ארוחות עסקיות שהפכו לשיתופי פעולה מצליחים.

תעצומות נפש וגבורה - שלושת הגיבורים הסיניים


לכבוד חג ל"ג בעומר הבא אלינו לטובה, אנחנו נזכרים בסיפורי הגבורה של המרד הגדול, וברצון שלנו לזכור ולשמר את הסיפורים המלכדים שלנו כעם ובארץ. ככל הנראה, יותר מכל האומות, יכולה האומה הישראלית להתהדר "בגדוליה", אותם גיבורים שעשו כל שביכולתם על מנת לגבור על אויביהם ולתרום לחוסנו הלאומי של העם. בין גיבוריה הבולטים של האומה הישראלית ניתן למנות את בר כוכבא, מפקד מלחמת היהודים נגד הרומאים. בר כוכבא ניחן בגבורתו הייחודית, ועשה כל שביכולתו על מנת לשחרר את ירושלים ואת יהודה מידי הרומאים.

אולם, לא רק האומה הישראלית מצטיינת בגיבורים ידועי שם ורמי מעלה, אלא גם אומות נוספות דוגמת האומה הסינית. לקראת סופה של שושלת צ'ין הוותיקה והרודנית שהחלה את שלטונה בסין, פתחו מספר מנהיגים צבאיים במאמצים על מנת לסיים את השלטון. שלושת מנהיגים צבאיים אלו היו שלושת גיבורי שושלת ה"האן", ששלטה בסין כ-400 שנה. ל"האן" היתה השפעה רבה על התרבות הסינית, והיא הניחה את היסודות להפיכתו של הקונפוציוניזם לאידיאולוגיה של המדינה.

הכול בזכות שלושת הגיבורים

לאחר כיבוש סין, התייצבה השושלת החדשה בפני הקיסר החדש ליו באנג למשתה גדול לכבוד הכיבוש והעליה לשלטון. באותו מעמד רב הוד, זימן הקיסר את הבאים ושאל אותם: "מדוע הצלחתי אני לכבוש את שטחה של סין, למרות הצבא הקטן והלא מיומן, החלש פי כמה מצבאו של שיאנג- יו המנהיג בעל הצבא החזק?". הקיסר הקשיב בתשומת לב לדעות הסובבים, ולאחר מכן אמר את דעתו שלו, לפיה, ההצלחה הרבה הגיעה בזכות חכמתם וגבורתם של שלוש דמויות עיקריות: ג'אנג ליאנג, שיאו הי והאן שין.

כל אחת מדמויות אלו, פעלה בדומה למנהיגי האומה הישראלית בשעתם - בגבורה שלא תתואר. מנהיגים אלו פעלו בחירוף נפש ללא חשש מהשלכות מעשיהם, כשהמטרה העיקרית שעמדה לנגד עיניהם הייתה טובתו של עמם.

לנצח בלי להלחם

על ג'אנג ליאנג נאמר שגבורתו הייתה כה רבה, עד שהיה מסוגל לנצח בקרבות בלי להילחם כלל. ג'אנג ליאנג ניחן בחשיבה אסטרטגית יוצאת מגדר הרגיל, והיה ידוע ביכולתו המופלאה לפעול בהתאם לסיטואציה העומדת לפניו, גם במצבי לחימה משתנים.

מספרים עליו, שבהיותו אדם צעיר פגש איש זקן ישוב על גשר בעוד גשמים עזים פוקדים את המקום. לאחר שהזקן זרק את נעליו בכוונה תחילה אל תוך הנחל, ג'אנג ליאנג התבקש להביא אותן. ואכן, בלי לחשוב פעמיים, בגבורה ועוז הרוח האופייניים לו כ"כ, התאמץ ככל יכולתו להביא את הנעליים ואף סייע לאדם הזקן בנעילתן.

הזקן הביט משתומם בהתנהגותו האצילית של הבחור הצעיר והזמין אותו להגיע שוב למחרת. למחרת בבוקר, ג'אנג ליאנג הגיע לפגוש את הזקן, שכבר התייצב על מקומו ממתין לו. הזקן הביט בו בכעס על כך שאילץ אותו לחכות וביקש ממנו להגיע שוב למחרת בבוקר.

גם למחרת למרות מאמציו להגיע מוקדם, הזקן כבר היה במקום לפניו, אולם בניגוד לפעמים הקודמות בהן הגיב בכעס, הפעם לא כעס. במקום זאת, מסר הזקן לג'אנג ספר ישן ובלוי המלמד את תורת הלחימה ובניית האסטרטגיה הנכונה והמתאימה עבור מצבי לחימה משתנים. אותם עקרונות המופיעים בספר כגון היכולת הייחודית להפסיד ב"מערכה" או בקרב אולם לנצח במלחמה, אשר במהותם דומים לתורת הלחימה של סון דזה, משפיעים עד עצם היום על תחומים אחרים בהם שולטת התנהגות גבול כאוטית כמו פוליטיקה, עסקים וניהול פרויקטים.

לא מבזבז אפילו רגע

שיאו הי, הגיבור השני בשושלת ההאן, ניצב לצידו של ליו באנג וסייע לו במאבקי המלחמה לסיום שלטונו של השושלת הרודנית צ'ין. לקראת סוף המלחמה, בעת שנכנס ליו באנג לעיר הבירה צָ'אנְג-אָן (סיאן של היום), והחיילים עסקו בביזת חפצים יקרי ערך, עסק שיאו הי בחיפוש ואיתור מסמכי מלחמה המציגים את פריסת הכוחות של האויב ובאיתור מידע מודיעיני חשוב. אותם מסמכים התבררו שנים לאחר מכן כאוצר אמיתי, ושימשו את ליו באנג בקרבות נוספים. בסופו של דבר, הודות למאמציו הרבים, נחל ליו באנג הצלחה רבה במלחמה. בהמשך, מינה ליו באנג את שיאו הי כראש הממשלה בחצרו. חלק משיטתו הייתה לשלב את תורת קונפוציוס כאמצעי לניהול המדינה בשילוב אלמנטים דתיים וטאואיסטיים.

עד היום ניתן לראות את פירותיו של שיאו הי בתרבות הסינית, שבאו לידי ביטוי בסרטים וסדרות סיניים פופולאריים דוגמת: הסרט "פילגש" (1994), סדרת הטלוויזיה הסינית "רוח השיר" (2010), הסרט "החגיגה של המלך" (2012) וכדומה.

הקושי שהוביל לנצחון

בדומה לשני הגיבורים ג'אנג ליאנג ושיאו הי, גם הגיבור השלישי האן שין פעל בגבורה שלא תתואר חרף המצבים המשתנים. להאן שין לא היו נתוני פתיחה טובים כלל וכלל- הוא איבד את שני הוריו כשהיה צעיר, ונאלץ לעבוד למחייתו. עם זאת, הוא השקיע מאמצים בלימוד תורת הלחימה הסינית וגיבש לעצמו טקטיקות לחימה ייחודיות. מספרים עליו שנשא לעיתים קרובות אמצעי לחימה, ויום אחד עצר אותו בריון ברחוב. אותו בריון התגרה בו, אך האן שין הבין בחוכמתו ששום דבר טוב לא יצא מהתעמתות עמו, פרט להגנה על כבודו. הוא גם ידע שאם יהרוג את אותו הבריון, ישלם על כך בחייו על פי החוק. לכן, במקום להוכיח את יכולותיו, זחל האן שין בין רגליו של הבריון. הקהל מסביב התבונן כלא מאמין, אך האן שין השתמש בתקרית זו במטרה לגבש לעצמו תפיסה אסטרטגית חדשה, ייחודית מסוגה. המונח הסיני "זחילה בין הרגליים", לא מבטא הפסד בקרב, אלא יכולת לשאת קשיים רבים שיובילו לאחר מכן לניצחונות עצומים. לאחר שנים, רכש לעצמו כישרון צבאי נדיר והצטרף לשורותיו של שיאו הי. הודות לכשרון היוצא מגדר הרגיל, קידמו שיאו הי לדרגה גבוהה במיוחד- אחראי על ניצחונות בקרבות השונים של הקיסר. השמירה על שאיפות גבוהות, הובילה אותו לנצח בקרבות רבים, ואפשרה לקיסר לחזק את מעמדו ולאחד את כל העם תחת האימפריה הקיסרית.

ועד היום, סיפורי הגבורה של האנשים הללו הם מיסודות התרבות הסינית. תכניות טלוויזיה, סדרות, סרטים, ומחזות נכתבים ומועלים כל הזמן בסין. ואם אתם מגיעים לסין וצריכים לפתוח בשיחה שתיצור את הקירבה עם האנשים שאיתם אתם נפגשים, איזכור הגיבורים האלה, והעובדה שאתם מכירים ומתענינים בגיבורי התרבות הסינית יוכלו להיות דרך נפלאה לעזור לכם לפתח את אותו גואנשי עם המארחים שלכם.