לחזור למקור

11.26.2015

   

דיוויד, אנחנו כבר 10 שנים מכירים אחד את השני.....

נכון. אומר דיוויד, ומציין את ההתפתחויות בשותפות שלנו בפיתוח מוצרים ושווקים חדשים. והזכיר לי את אחד מהלקוחות המרכזיים שמכרנו לו במשותף. את הבילויים המשותפים...וצטטנו דברי חוכמה ואמרות כנף מלקוח זה...וכך הוא מספר בהתלהבות "סינית" את היחסים הטובים בינינו את העזרה ההדדית, את הפגישות כמובן, את הארוחות המשותפות ההפתעות הקולוניאליות במסעדות השונות וחוויות אין סוף. ברחבי העולם, אבל אני מנסה להחזיר ולנהל את השיחה.

נכון, אני מוסיף...ומזכיר לו אירועים נוספים ומשותפים ,,,אבל... אם כך. אז איך זה ייתכן...שאתה מתנהג איתי כך...מה קרה ? ואיך אתה מפר הסכם שחתמת עליו.

 

 


לא קרה כלום, ממשיך דיוויד לציין, נכון, יש לנו הסכם וההסכם מוגדר כפי שהסכמנו ....ומתאים אותו הזמן שחתמנו עליו. כיום זה שונה. אומר דיוויד.

אבל...חתמת ? אם יש לך עניין בשינוי ההסכם , הוא חייב להתבצע ביחד ומוסכם על שנינו.

דיוויד עונה, בזמן שחתמתי לפני כמה שנים, הסכמתי. אבל היום המציאות והסיטואציות שונות.

אני מוסיף, אנחנו באמצע תהליך התפתחותי אדיר.....השווקים באירופה "צמאים " למיגון המוצרים שלנו ואנחנו בראשית דרכינו. האם אין לך עניין להתפתח קדימה ?

יש לי עניין להשתפר. אמר דייוויד, אבל זה בסך הכול הסכם, והוא כללי משחק וחוקים שאנחנו קבענו בנקודת הזמן שבה חתמנו עליו. חוקים אלו טובים כול עוד הוא אפשרי עבורי לבצע אותם בנינוחות עסקית.

כיום זה קצת שונה , תנאי השוק שונים, ויש צורך בצורת פעילות שונה, כיום ההסכם מחייב אותי רק מכורח חתימתי ולקיחת אחריות עליו . כדי להימנע מחריגה. או מניעת עשייה או ריסון, וכדי למנוע מעשים בסתר, שאינם כשרים ואולי אפילו "פשע עסקי".

אה...אני מתחיל להבין ... שבסין אני נמצא...

ונזכרתי...קראתי פעם את חוכמתו של אבי התרבות שלכם קונפוציוס שאמר:
"אם תנחה אותם באמצעות חוקים ותאחד אותם באמצעות עונשים, העם יימנע מהם אבל לא ידע בושה: אם תנחה אותם באמצעות המוסר ותאחד אותם באמצעות כללי התנהגות, יידעו הם בושה, וגם ייתקנו את דרכם".

לחברה מוסרית יש חמישה מרכיבים עיקריים:
אנושיות
מעשה נכון
מנהגים
חוכמה (צא ולמד...)
ראוי לאימון

סין עברה בהיסטוריה שלה מאבקים אין סוף בניהול המדינה וחילופין של שושלות של מנהיגים וקיסרים לאורך אלפי שנות קיומה

העם סבל מתנאי מחייה וקיום קשים עד לרעב אמתי. סין סבלה מכוחות זרים וחלקי מדינה נרחבים נכבשו על ידי מדינות שונות , שניסו גם להטביע חותם של תרבות או לפחות מוצרים מערביים (אופיום) .

ולמרות תבוסות רבות של סין, התרבות היסודית הסינית תמיד הייתה על העליונה. ואפילו המדינות שכבשו נטמעו בתוך התרבות הסינית והיו חלק ממנה.

 זה חוכמתו של קונפוציוס,זו החברה הסינית. חוכמה בת 2500 שנה יחד עם הדאואיזם (דאו או נכון יותר טאו = דרך). המבוסס על פילוסופיה של המייסד, לאו דזה, ומספקות עקרונות להתנהגויות מוסריות ראויות של האדם במסגרות שבו הוא נמצא : במשפחה, בחברה, במקום העבודה ועוד.

אני מסתכל על דייוויד ובוהה וחושב לעצמי : זה אכן אחד הבסיסים ועמודי התווך של התרבות הסינית.

אבל הערכתי את מוסריותו הגבוהה , כמו שאמר ההיסטוריון הסיני במאה ה 11 סימה גוואן: בחירתו של האדם לתפקיד כלשהו יש להעדיף את אלה שהם בעלי מוסר הגבוה ויכולות ביצועים גבוהה, אבל, אם אין אפשרות למצוא אחד כזה, יש להעדיף את אלה שהם בעלי היכולת המוסרית הגבוהה ויכולת ביצועית נמוכה יותר. ואם גם כזה לא איתרנו אז עדיף אדם אם יכולת ביצוע נמוך ומוסר נמוך. מאשר אדם עם מוסר נמוך ויכולות ביצועים גבוהה – כי יש לו היכולת לפגוע, לגרום לנזק ולהרוס את התרבות של החברה בה הוא חי.

הבנתי בעצם שלדייוויד אין עניין להמשיך בתהליך שבו התחלנו. ומבקש להפסיק את ההסכם בינינו, ושנמשיך לפעול ללא הסכם. או אולי לייצר הסכם חדש....אבל....למה אני צריך הסכם ? כי סיטואציה כזו תקרה שוב בעוד כמה זמן....

 

Please reload

Please reload

פוסטים אחרונים

אבי הוברמן

יזם ואיש תעשייה.

 

 מאות מיזמים בישראל, סין ואירופה ומגוון, ומעל ל-1000 ימי פגישות בסין, ו- 1200 ארוחות עסקיות שהפכו לשיתופי פעולה מצליחים.

הצטרף לרשימת התפוצה שלנו

והשאר מעודכן