הצטרף לרשימת התפוצה שלנו

והשאר מעודכן

אבי הוברמן

יזם ואיש תעשייה.

 

 מאות מיזמים בישראל, סין ואירופה ומגוון, ומעל ל-1000 ימי פגישות בסין, ו- 1200 ארוחות עסקיות שהפכו לשיתופי פעולה מצליחים.

"מסכנות" הסיני - הסיני כל חייו מתמודד בגורלו


הסיני כול חייו מתמודד בגורלו

ערפילי הפיח עדיין מכסים את אזור מערב שנחאי בדרכינו לכיוון צפון, זיהום האוויר אשר מגביל בצורה מאוד מסוכנת את שדה הראייה שלנו ל 100 מטר ולא יותר, זיהום שנוצר משימוש גדול מאוד של פחם , שלטענת הסינים הם עומדים להפסיק ב 2020 את השימוש באנרגיה בעייתית זו ולעבור לאנרגיות חלופיות , ובנוסף ולא חשוב פחות כמובן פליטה מכמות הרכבים שנעים על הכבישים. אני מציין לשותפי, מה קורה ? אבל אין רכבים כמעט בכבישים, ואכן שותפי ציין , בגלל הנזק של איכות הסביבה ישנה הגבלה גדולה מאוד של נסיעה ברכבים פרטיים, וחלק גדול מהרכבים אינם רשאים לנוע בכבישים וזאת כדי לסייע בפתרון איכות האוויר באזור. אני פולט...איזה משמעת ? בקשו לא לנוע....ואכן הסיני לא משתמש ברכבו . במערב לא היית מצליח למנוע את תנועת הרכבים כפי שאני עד לתופעה. כאן בסין. השותף ממשיך... הסינים מרגישים שותפים לתהליך התפתחות והמאמצים של המפלגה והשלטון המרכזי בניהול המדינה , כדי להביא את המדינה לשיפור מתמיד באיכות חיי העם. ואני אפילו אספר לך ואוסיף שהסיני , נכון ממושמע מהסיבה העיקרית שהסיני מחויב וחונך חינוך קונפוציאני של כבוד וזרימה הדדית למנהיגים, למורים, לבוס בעבודה וכמובן להורים, בנוסף, הם גם עתירי ניסיון בקשיי מחייה , הם חיים בקשים אבל תמיד באנרגיות של פתרון להתמודדות ולא בבזבוז זמן בהלקאה עצמית. הסינים גם למודי אסונות טבע במהלך ההיסטוריה ואפילו במהלך חייהם. חלוקת קרקעות הקרקע שהשלטון חילק כול שנה הלכו וקטנו בגלל ריבוי האוכלוסייה, ובגלל גידול המשפחות בעיקר גידול במספר הגברים, האוכלוסייה גדלה על אותם שטחי גידול האורז וגידולים נוספים. ונוסיף את העבודה הקשה והמפרכת בגידול האורז, תופעות ואסונות טבע שיטפונות, רעידות אדמה ועוד. אין להתעלם מהמאבקים והמלחמות הפנימיות והחיצוניות שחבל ארץ זו סובל, אשר בו סינים רבים ובעיקר גברים נהרגו - כל המאבקים האלו, יצרו שינויים בשלטון ובצורת ניהול המדינה. ולמרות הכול לסיני יכולת בלתי מתפשרת לחיות בתנאים משתנים, במשטר של מפלגה אחת המשטר הקומוניסטי , שמצליח להיות גם קפיטליסטית בעת ובעונה אחת. ברית המועצות של סטאלין לא הצליחה לבצע שינויים ולהתאים את עצמה לחיים המשתנים והיא אכן קרסה. הסיני עובד למחייתו במהלך כול השנה וחי באזורי מיקום התעסוקה והעבודה או אפילו במגורי מקום העבודה. הוא לא תמיד מגיע לכפר הולדתו או לבית משפחתו, במהלך השנה, אבל בסוף ינואר תחילת פברואר חגי תחילת השנה החדשה המשפחות מתאחדות וכולם מגיעים, וכול אחד טעון בחוויותיו שעברו עליו במהלך השנה.

וכך הם ממליצים אחד לשני על תנאי עבודה ותנאי שכר, טובים יותר באזורים אחרים. לסיני אין בעיה לא לחזור למקום העבודה שבה עבד שנה קודמת וכך בקלות הוא עובר עם חברו או עם משהו מבני משפחתו לעבוד באזור אחר לגמרי. הם אפילו מגיעים לישראל, כך הסינים מסתגלים בקלות בשינויים של מקום העבודה שעות עבודה ותנאי עבודה. לא כול הסינים עשירים, ההיפך הוא הנכון רובם המוחלט עדיין גר בכפרים, באזורים נידחים, ובלתי מפותחים, אבל השלטון המרכזי מצליח לייצר בעם שלו אנרגיות חיוביות של התקדמות ושיפור תנאי החיים. ושיתוף בהתפתחויות ומנסה לשחרר את הטראומות השליליות . נכון, תדמיתם של עובדי האדמה נמוך יותר מאשר אנשי העסקים בעיר, רוב משפחות אנשי העסקים מקורם בכפרים, וקשריהם עם הכפר הם משפחותיהם וחברתיים, אבל גורמים לערעורם של יסודות התא המשפחתי, הילדים לא שוכחים " מאין הם הגיעו" ומחויבים למקום הולדתם, מסייעים כלכלית בצורה מאסיבית למשפחות , אבל יש השפעות חברתיות רחבות של ערעור כוח של האבות, חיסול הרכוש הפרטי, ובכלל מוטיבציה של שמירה על משפחה משותפת ורחבה. אבל זה מקום למאמר אחר בנושא. הנהירה העיקרית היא מהכפר לעיר, הכפר עדיין נחשב כחקלאי ועובד אדמה הנמצא בתנודתיות גבוהה למצבו הכלכלי, עקב מכסות משתנות. תנאי מזג האוויר ובגלל השפעות מפגעי רעידות אדמה, שיטפונות. בצורת . נגיפים המתקיפים את הגידולים ועוד, הנהירה הוציאה בראשית דרכה את ההורים והשאירו בכפר את הסבתות אשר גידלו את הנכד, דור אשר אוטוריטת הסבתא היא המחנכת והמכוונת את גידול הילדים. שותפי ממשיך... אני מרגיש שכול העם הסיני נמצא בתהליך משותף של למוד והכוונה. , והרבה תקשורת חיובית ...מחנכים את העם להיות חלק בהתפתחותה של סין. וגם כאשר יש תקלות כמו כמות הפיח שאנחנו עדים לכך עכשיו והרעלת מקורות השתייה ואיכות האוויר שאותה הסינים נושמים בעיקר בכול החלק המזרחי של סין.. הסינים רותמים את האוכלוסייה לפתרון, לא לנסוע ברכבים פולטי רעלים, מסיכה, הפסקת הלימודים בבתי הספר ועוד. האוכלוסייה מרגישה "אשמה", בנעשה. ולכן ישנה הנכונות לסייע ולהיות חלק מהפתרון.

הסיני כול חייו מתמודד בגורלו, אבל, לא מכיר בו כגורל מר, הוא אינו מבזבז את זמנו בתיאור ה"מסכנות" שבו, ואינו מבכה את מצבו, אלא תמיד מכוון את האנרגיות שלו לפתרון הסיטואציה ולשיפור מתמיד איכות חייו.