סין וישראל אחיות תאומות

05.07.2016

 

 

יום העצמאות הוא קודש עבורי להיות ולחגוג במדינתנו הקטנה. בכול נסיעותיי ברחבי העולם  אני דואג שלא להיעדר מיום כול כך חשוב עבורי.

לכן...הפעם אין לי אפשרות לחלוק אתכם, קוראי היקרים,  את יום העצמאות שלנו במרחבי סין.

האירועים להקמת שתי המדינות ישראל וסין דומות  מאוד . ראשית- העובדה ששתיהן הוקמו בהפרש של שנה אחת.
הרצל היה משוכנע שהיהודים צריכים לעזוב את הגולה ולהקים מדינה משלהם. בסוף המאה ה 19, מאז  שמדינתנו הוקמה, העם היהודי מתמודד במאבק ארוך ועיקש על אדמתו  בארץ ישראל  בגלי עליות: שתי עליות עד למלחמת העולם הראשונה ועוד שלוש עליות עד לתחילתה של מלחמת העולם השנייה.  
 

 


ואילו בסין-ד"ר סון יאט-סן  קרא להפלתה של השושלת המאנג'ורית. אשר השפיע השפעה מכרעת על סילוקה של שושלת צ'ינג הקיסרית מהשלטון ועל הקמתה של הרפובליקה הסינית. נגד הסינים זכו המהפכנים ליותר אהדה בקרב אינטלקטואלים צעירים  ובקרב האגודות החשאיות והקהילות הסיניות בחו"ל. התנועה החליפה את מוסד הקיסרות ברפובליקה...-..dd
סון חזה מהפכה משולשת שיחוללו כל תושבי סין יחדיו: מהפכה לאומית שתדיח את שושלות המאנג'ורים והמלוכה. מהפכה דמוקרטית שתכונן רפובליקה בריבונות העם. מהפכה חברתית שתנהיג שוויון בזכויות על האדמה. השוואת הבעלות על הקרקע תאפשר את הגשמתו של האידיאל האוטופי הקדום : "האדמה לעובדיה".

סון, שהינו אהוד באופן יוצא דופן על ידי כלל הסינים, ונקרא הן בסין והן בטאיוואן, "אבי האומה".

 

הצהרת בלפור  (1917)  לפיה בריטניה תתמוך בהקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. מתן ההצהרה היה הישג מדיני חסר תקדים של התנועה הציונית: וכניסת המנדט הבריטי לארץ ישראל. מעצמה עולמית כמו בריטניה הסכימה למעשה לפרוש את חסותה על התנועה הציונית ולסייע לה במימוש מטרתה העיקרית. בהקמת "בית לאומ" ליהודים בארץ ישראל.

 

שנתיים מאוחר יותר בשנת.1919 הסכמי וורסי  אכזבו  את העם הסיני דבר שגרם להקמת  תנועות מחאה שגיבשו את הלאומיות .. אחת ההחלטות הייתה  לא להחזיר את השטח הסיני שגרמניה השתלטה עליו לסין, אלא למסור אותו ליפן. זה קרה למרות שסין עמדה לצד בעלות הברית במלחמה ושלחה לחזית האירופית 200 אלף עובדים ככוח מסייע ללחימה. שאנדונג נמסרה ליפן כפיצוי על הסירוב של המעצמות, בהנהגת בריטניה, לכלול בחוזה ורסאי סעיף על שוויון בין הגזעים. לסין, כמו לעמים אחרים באסיה ובמזרח התיכון, היו ציפיות גדולות מוועידת פריז בעקבות הכרזות של הנשיא האמריקאי ווילסון על "הזכות להגדרה עצמית", ורוב הציפיות האלה התבדו: ו המשלחת הסינית ספגה השפלה כשלא קיבלה מושב בשולחן המעצמות הגדולות. האכזבה מהמעצמות המערביות הביאה לגל של התעניינות מחודשת ברעיונות המרקסיזם, ובעיקר במדינה הקומוניסטית הצעירה שמעבר לגבול הצפוני של סין - ברית המועצות.

 

 וכך גובשו להן שני העמים.

 

 בעוד שבאירופה העם היהודי מתמודד על זכויותיו הבסיסיות עם  עלייתה  של התנועה הנאצית ב 1933 , ועם תחילת מלחמת העולם השנייה  ב 1939, שהיהודים היו בו הקורבן הגדול ביותר של רצח העם שביצעו הנאצים.  – רוב רובם נרצחו על ידי הנאצים ומשתפי פעולה שלהם בארצות אירופה הנכבשות, במהלך השואה ובאמצעות תוכנית "הפתרון הסופי".  מאבק הישרדותי זה הביא עם סיומה של המלחמה  במאי 45 מוטיבציה  לארגון העם היהודי במדינתו בארץ ישראל.

 

במקביל לתקופה זו ,הפלישה היפנית לסין הייתה חלק מתוכנית אסטרטגית של הצבא היפני הקיסרי להשתלטות על חלקים נרחבים במזרח אסיה באגן האוקיינוס השקט. הסינים נאלצו להתאחד נגד הפלישה היפנית ונלחמו לבדם  בחלק גדול ממאבק זה.

 

וכך עם סיום המאבקים  של היהודים מחד והסינים מאידך ב -29 בנובמבר 1947 החליטה עצרת האומות המאוחדות (האו"ם) על סיום המנדט הבריטי בארץ ישראל ועל הקמת שתי מדינות עצמאיות בארץ – מדינה יהודית ומדינה ערבית. 


היהודים הגיבו בשמחה רבה ואילו הערבים דחו את ההחלטה. למחרת קבלת ההחלטה, ב-30 בנובמבר, והחלה לחימה בדרכים ובערים המעורבות והתקפות על יישובים יהודיים מבודדים. וכך החלה מלחמת העצמאות.

בהצבעות באו"ם בכט בנובמבר 1949 תחת השליטה של צ'יאנג קאי-שי סין נמנעה עם עוד 9 מדינות. מניעה זו היא אשר  יצרה את הרוב להחלטה על  האו"ם לחלוקת הארץ והקמת מדינה ליהודים. ב- 11 למאי 1949 סין הצביעה בעד הצטרפותה של ישראל כחברה בחבר העמים .


כשסין בשליטת צ'יאנג קאי-שי ,הוא נבחר בשנת לנשיא סין ב- 1947  על פי החוקה החדשה של הרפובליקה הסינית . אולם הוא התפטר מתפקידו ב-21 בינואר 1949 כאשר כוחות הקואומינטנג סבלו אבדות כבדות בקרב כנגד הקומוניסטים. ב-10בדצמבר 1949 נכבשה צ'נגדו, על ידי הקומוניסטים  והיא הייתה העיר האחרונה בה החזיקו כוחות הקואומינטנג בסין היבשתית. צ'יאנג ובנו, שניהלו את הגנת העיר, פונו במטוס לאי טאיוואן באותו היום. לעולם לא ישובו לסין היבשתית .

 

 המפלגה הקומוניסטית עלתה לשלטו  בראשות מאו דזה-דונג  וכך החל עידן שלטון המפלגה הקומוניסטית בסין, הנמשך עד ימינוואשר הכריז על הרפובליקה העממית של סין ב אוקטובר 1949.

 

ישראל הייתה בדילמה דיפלומטית מורכבת במיוחד כיצד לנהוג עם סין  ולמרות המאבקים הדיפלומטיים ובניגוד לדעת האמריקנים, התנגד בן-גוריון לעמדת ארצות הברית בדבר אי הכרה בסין העממית ואי ייצוגה באו"ם והמשיך להחזיק בעמדה זו גם כאשר יחסה של סין אל ישראל הפך עוין. מן העבר השני, ראתה סין ביצירת קשרים עם ישראל אפשרות נוספת ליצירת סדק ב"מצור" הבינלאומי שהוטל עליה בהנהגת ארצות הברית.

 

ומאז שתי המדינות מתפתחות  כול אחת בתרבותה, בהבדלים התהומיים בצורת השלטון. אבל עם כבוד הדדי על היותם בעלי תרבות ומסורות ארוכות שנים . תרבויות  אשר ההיסטוריה חשובה להן בעלות שורשים חברתיים אמתיים ועוצמתיים.

ולא נשכח ששתי התרבויות היו על בסיס "אידיאולוגיה סוציאליסטית "(הקיבוצים הישראליים והמפלגה  הקומוניסטית בסין).

לסיכום הייתי מבקש להציג לכם חברי הקוראים כרטיס בריסטול שנדפס מטעם AZOS (Allgemeine Zionistische Organisation Shanghai) לכבוד נשיאה הראשון של מדינת ישראל, חיים ויצמן, עם קום המדינה. י נדפסו שם הארגון הנ"ל, הקדשה לכבוד ויצמן ומלות השיר "התקווה" בתעתיק לועזי (השיר במלים "התקווה הנושנה / לשוב לארץ אבותינו / עיר בה דוד חנה"). 9X14 ס"מ. כרטיס מודפס. שנחאי, סין, מאי 1948.

 

 

 

 

 

 

 

 

Please reload

Please reload

פוסטים אחרונים

אבי הוברמן

יזם ואיש תעשייה.

 

 מאות מיזמים בישראל, סין ואירופה ומגוון, ומעל ל-1000 ימי פגישות בסין, ו- 1200 ארוחות עסקיות שהפכו לשיתופי פעולה מצליחים.

הצטרף לרשימת התפוצה שלנו

והשאר מעודכן