הצטרף לרשימת התפוצה שלנו

והשאר מעודכן

אבי הוברמן

יזם ואיש תעשייה.

 

 מאות מיזמים בישראל, סין ואירופה ומגוון, ומעל ל-1000 ימי פגישות בסין, ו- 1200 ארוחות עסקיות שהפכו לשיתופי פעולה מצליחים.

עוגיות מזל סיניות במשלוח המנות בפורים, למה לא ??


שנות ילדותי חלפו להן מזמן.. וגם הילדים כולם עזבו ונטשו את הקן ואיתם נעלמו ריחות האפייה שהקדימו את חג הפורים. חג זה היה עבור משפחתי חגיגה של יצירתיות במטבח.. כשאשתי וחמותי מנצחות על המלאכה.ההיערכות וההתרגשות התחילו כבר כשבועיים לפני החג..בקניית דברי מתיקה למיניהן, בבחירת אריזות מיוחדות למשלוחי המתנות לחברים לכתה ולקרובים ושכנים ,השמחה הרבה כשנשארו עודפים והזלילה הייתה גדולה.....אך גולת הכותרת הייתה אפיית אוזני המן.אוזני המן מבצק עם 3 פינות ועם מילוי של ריבה, ושוקולד (הטעמים של פעם )עם אבקת סוכר מלמעלה, אוזני המן נימוחות, טעימות, מפיצות ריח משכר שהתפשט בכל הבית וגם לבתי השכנים.שאותם דחפנו לכל אריזה לפני סגירתה.. כל זה נעלם ואיננו..נעלם עם הילדים..

והנה השבוע, באחת מהרצאותיי על תרבות סין, אשתי שוב הפתיעה אותי ורכשה חבילה של עוגיות מזל סיניות שאותן חילקה בין הנוכחים.. עוגייה כלל לא נימוחה.. ללא ריח משכר.. ללא טעם מי יודע מה..אך היא גרמה לכזו התרגשות וצפייה ודווקא בקהל המבוגרים. הם בחרו בהתרגשות ובהתלבטות את העוגייה, קלפו אותה מאריזת הניילון, חצו אותה לשניים ותחילה קראו את מסר המזל והברכה שהיה מודפס על נייר בתוך העוגייה, הציגו את המסר לחבר ורק לסיום נגסו בה.. בהביטי בהם עושים זאת, לראשונה הבחנתי בדמיון ובמכנה המשותף בין אוזן המן הנאכלת בפורים לבין עוגיית המזל הסינית.

עוגיות מזל סיניות במשלוח המנות בפורים, למה לא ??

בואו נזכר מדוע חוגגים את חג הפורים? חג הפורים נחוג כמסורת לזכר סיפור אחשורוש, המן, אסתר המלכה ודודה מרדכי. לפני כ-2600 שנה בחצר המלך אחשוורוש היה שר בשם המן ששנא יהודים ורצה להשמידם. הוא הטיל פור= מזל=גורל והפור יצא על יום י"ג באדר (בעבר הרחוק היה נהוג לבחור בהגרלה את היום לאירוע מסוים) שמע את זממו של המן, מרדכי היהודי ,דודה של אסתר שהייתה נשואה כבר לאחשוורוש ובהתערבותה אצל המלך , הגורל הרע של השמדת היהודים הפך ליום טוב עם תליית המן.

מכאן המאכל המסורתי "אוזני המן"-משולשי בצק קטנים בצורתם, ממולאים בדברי מתיקה.אך כמובן שהם רחוקים מלהיות במקור מפרס, מדי או אירן..אוזני המן של היום עברו גלגולים שונים. מאין צמחו להן אוזני המן"?-יש סברה האומרת שהמן חזר לביתו בבושת פנים כשאוזניו מקופלות ומקוטפות ופירשו זאת ללא אוזניים ולמה משולשות? אולי בגלל כובע שחבש... אולי בגלל שלושת ימי הצום של אסתר.? מסופר גם במדרש כי את בניו של המן תלו באוזניהם והן היו כל כך מלוכלכות ושחורות לכן הדמיון הוא לפרג שחור. ...מקורה של העוגייה הממולאה בפרג הוא במזרח אירופה. בגרמנית " מהן - =פרג , טאשען= כיס" ואולי שם המן בהיפוך אותיות מהן=המן ??

ומה המקור של עוגיית המזל הסינית?

עוגיית המזל הסינית, צעירה הרבה יותר מאוזן ההמן היהודית. היא בכלל המצאה שיווקית אמריקאית ,אחת הסברות שהיא שנוצרה בקליפורניה בשנת 1918..על ידי דוד יונג שראה עניים משוטטים ליד חנותו .הוא יצר את העוגייה וחילק אותם חינם ברחובות. בכל עוגייה הייתה פיסת נייר עם משפט מהתנ"ך כהשראה שנכתב ע"י כומר. סברה אחרת היא שהעוגייה הומצאה בסן פרנסיסקו ע"י מהגר יפני שפוטר מעבודתו אך כשהוחזרה לו המשרה על ידי ראש עיר אחר, הוא יצר את העוגייה כאות הוקרה עם פתק תודה בפנים והוא חילק אותם בגן התה היפני המפורסם.

לא המקור הוא העיקר אלא, שהעוגייה תפסה מקום חשוב והפכה לדבר שבשגרה במסעדות סיניות לאחר מלחמת העולם השנייה. ידוע שקינוחים הם לא הצד החזק במטבח הסיני.וכך לקינוח הארוחה הסינית ,הוצע לאמריקאים עוגיית מזל שכללה עתידות מאמרות מהתנ"ך או פתגמים מקונפוציוס, איזופוס, בן פרנקלין ומאוחר יותר.. מספרי לוטו מומלצים, פרצופים מחייכים, בדיחות.

פוליטיקאים השתמשו בהן לקמפיינים ומזלות תפורות לכל אירוע –מסיבות, ימי הולדת, חתונות. פוליטיקאים השתמשו בהן לקמפיינים ומזלות תפורות לכל אירוע –מסיבות, ימי הולדת, חתונות.

חג פורים אורב כבר מעבר לפינה, התחפושות ממלאים את החנויות בשלל צבעים..אוזני המן הסטנדרטיות כבר מונחים להם על מדפי המעדניות ומחכים שיחטפו אותם.

ואנחנו מה נאפה ונאכל השנה?

אולי השנה נאכל "אוזני המן סיניות" כן, קראתם נכון !

הצורה-נשארת משולש.

המילוי- מה שתרצו: פרג, תמרים, שוקולד.

המזל=פור=גורל מה שתבחרו לכתוב בפנים.

כן, בואו נחשוב קצת אחרת..הזדמנות לגוון השנה את משלוח המנות, ואפשר גם וגם. כך נעביר ליקירנו את הטעם הנוסטלגי של אוזני המן המסורתית עם ברכה ואיחולים "תפורים אישית" של מזל .

אני חושב שאני מריח פתאום ריח מוכר...של ילדות רחוקה..האם זה..

ומשפט מקונפוציוס יש לי כבר מוכן: "עסוק בדבר שאתה אוהב, ולא תצטרך לעבוד אפילו יום אחד".- קונפוציוס