הצטרף לרשימת התפוצה שלנו

והשאר מעודכן

אבי הוברמן

יזם ואיש תעשייה.

 

 מאות מיזמים בישראל, סין ואירופה ומגוון, ומעל ל-1000 ימי פגישות בסין, ו- 1200 ארוחות עסקיות שהפכו לשיתופי פעולה מצליחים.

עושים הון מהשמש - הסינים משקיעים באנרגיה סולרית


עושים הון מהשמש -

הסינים משקיעים באנרגיה סולרית

"הטיילת במפרץ לאורך החוף הייתה מדהימה ביופייה. במרכזה ניצב המומנט האדום, "כיכר הרביעי במאי", שנראה בתנועתו הסיבובית בולט מאד. בשעות אחר הצהריים והערב המקום הומה באנשים עם עגלות מזון שונות. מסעדות וחנויות מזכרות מסביב מעטרות את רצועת החוף הארוכה. צלצול הטלפון הזכיר לי, שמחכים לי בכניסה לבית המלון. הנהג לקח אותי, את ג'סי ועוזרת נוספת לעיר יאנטי (Yantai), הנמצאת כ-200 ק"מ מצפון ל-צ'ינגדאו .(Qingdao) מזג האוויר היה חם, גשום מאד וערפילי.

נסענו על מערכת גשרים גדולה לכיוון צפון. לפתע, באחד העיקולים, הרכב נעצר והעוזרת יצאה מהמכונית. היא נופפה לנו לשלום והלכה.

"מה קרה ג'סי?"

"יש לה הרבה עבודה. היא חייבת לחזור למשרד שלנו".

"אבל איך היא תגיע למשרד בגשם הזה, בין כל הגשרים האלה?"

"אבי, למה אתה דואג? היא תגיע."

איך היא הגיעה? לסינים הפתרונים. נקלענו לפקק אדיר. הגשמים הרבים שירדו גרמו לסגירה של כבישים באזור. עמדנו בתור ענק של מכוניות, בכניסה לשער התשלום לדרך המהירה. כל אותו הזמן שרר שקט יחסי. מתוך הבנת המצב, איש לא צעק או צפר. מכוניות עקפו אחת את השנייה בתור כך לאיש זה לא נראה מוזר. בזמן שחיכינו, ג'סי הייתה עסוקה בשיחות טלפוניות ולא הצלחנו לדבר. הבטתי מהרכב החוצה וראיתי קבוצת אנשים עושה טאי צ'י בהליכת בלט. הם עשו זאת תוך התרוממות על אצבעות הרגליים ובהליכה איטית. הם עשו זאת עם המטריות, בתנועות ריקוד איטיות תוך משיכה מקסימאלית של הידיים והרגליים. ילדים הסתובבו יחפים בגשם עם מגשי שתייה ומכרו מים מינראליים, קולה ותה.

התקדמנו בקצב איטי, וכך תוך הרמת הראש, אני נחשף לשכונת מגורים חדשה, צמודת קרקע ורחבת ממדים כשעל כל הגגות קולטי שמש. לי זו הפעם הראשונה שאני רואה ומשתהה למראה עיני.

(קטע מתוך "גואנשי" - מסע אישי ותרבותי בסין).

ההשקעה הפיננסית הרווחת בקרב אזרחים מן השורה בסין היא, כמו אצלנו, בקרנות פנסיה. עם ההגעה לגיל המתאים, מקבל האזרח הסיני את הסכום המצטבר ממוסד המקביל לביטוח לאומי אצלנו. במהלך שנות העבודה, גם העובד וגם המעסיק מפרישים סכום מסוים שנקבע לפי החוקים האזוריים עבור מטרה זו, כשהחוק הסיני המנחה קובע, שאם אדם השתמש בכל הכסף שהוא עצמו הפריש בשנות עבודתו, הפרשות המעסיק משמשות לכיסוי עבורו, גם אם מדובר בכמה מאות יואנים בודדים.

עבור עשירי סין, אלו ששווים הכספי נמדד במיליון יואנים ומעלה, ישנן אופציות נוספות להשקעה: אלו שהתעשרו בעשורים הקודמים - מכיוון שהיו מקורבים למפלגה - אני מניח, שהם מעדיפים לשמור את הונם עבור הדור הבא ולהשקיע בתעשיות מסורתיות, כגון תעשייה או השקעות ממשלתיות.

אלו שהתעשרו בעשור האחרון והם מתחת לגיל חמישים, מעדיפים להשקיע בתעשיות הייטק ביוטק או אנרגיה סולרית וכן, בהשקעות ממשלתיות שונות ופרטיות מחוץ לסין. את ההשקעות מפקידים עשירי סין אצל בנקאי או במוסד השקעות פרטי ויוקרתי לעשות עבורם, בהתאם לרפורמות כלכליות שהממשלה הסינית מבצעת מידי פעם לפעם.

לצאת לפנסיה באנרגיות טובות

מבין ההשקעות שהוזכרו לעיל, מי שצוברת תאוצה בקרב הסינים היא ההשקעה בהקמת חוות לאנרגיה סולרית (אנרגיה שמופקת באמצעות קרני השמש) – ודוגמא לכך, כאמור, ראיתי במו עיני.

90% מאדמותיה הפנויות של סין מתאימות לחוות כאלו. מדוע כאשר חושב הסיני על היום בו יגיע לפנסיה, הוא מעונין להשקיע בהן?

כי הממשלה הסינית מבטיחה תמריצים להקמת פנלים סולריים:

בשנת 2013 היא הבטיחה שכל אדם שיתקין פנלים סולריים על גג ביתו יקבל הנחה בחשבון החשמל בסך 0.06 דולר פר קילוואט לשעה כנגזרת עבור הפקת אנרגיה סולרית מהפנלים שלו (תקנות FIT). אם במקרה, הפנלים יעילים במיוחד (ומייצרים יותר קילוואט לשעה), מוענקת תוספת של 0.4 יואן פר קילוואט לשעה.

כתוצאה מכך, משפחה סינית בעלת גג גדול במיוחד יכולה לשלם לא רק חשבון חשמל מוזל, אלא להרוויח תוספת הכנסה מגגה הפרטי כי היא מוכרת אנרגיה לממשלה. יתרה מכך, אם הגג כתחנת כוח מפיק פחות מ-6 מגוואט, לא צריכים להשלים את הסכום - כפי שהחוק הסיני מחייב.

בנוסף, משנת 2014 חברות שמתקינות על גגות מפעליהן או משרדיהן קולטי שמש לצורך הפקת אנרגיה סולרית מקבלות תשלום מהממשלה הסינית עד 9 שנים מיום הצבת הפנלים.

למה המדינה מעודדת את תעשיית הפנלים הסולריים? במטרה לצמצם את זיהום הסביבה (לרבות, זיהום האוויר) שנגרם בשל מתודות הפקת אנרגיה מסורתיות יותר (כמו הפעלת בתי זיקוק לייצור חשמל).

בהתאם למדיניות זו, לא מפליא כי סין שואפת להיות יצרנית וקניינית הפנלים הסולריים המובילה בעולם.

אם אתם מעוניינים לקרוא עוד בנושא ההשקעות בסין:

Zang Jennifer, Shang Alfred and Chishty Sameer (2015). The Evolution of China's Wealth Market.

http://www.bain.com/publications/articles/the-evolution-of-chinas-private-wealth-market.aspx

China Briefing (editorial - 2016) Who Loves the Sun? Investing in China’s Solar Energy Market.

http://www.china-briefing.com/news/2016/02/19/investing-in-chinas-solar-energy-market.html