שנת הקוף הסיני וכיצד זה קשור לשותף הסיני שלך?

01.27.2016

 

 

מה המשותף לחיים יבין, מוטל'ה שפיגלר, ליאור אשכנזי, זהבה בן, ואפילו ליאונרדו דה וינצי?

כן, כולם בני מזל קוף.

לאחר דהירת הסוס ב 2014, והרבה צמר כבשים בשנת 2015 אנחנו נכנסים בשנת 2016 לשנת הקוף.

 

לוח השנה הסיני נבנה לפי חישובים אסטרולוגיים ואסטרונומים, והוא משמש לחישוב גורלו של אדם. לוח השנה הסיני מבוסס על עיקרון חמשת האלמנטים הסיני (ראה בהמשך) שלפי האמונה הסינית העולם מורכב מהם, אלמנט נקבי וזכרי, 10 אלמנטים שמימיים ו -12 אלמנטים ארציים. בניגוד לספירת השנים הליניארית המקובלת בעולם המערבי, הסינים סופרים את השנים לפי שנים עשר סימנים שמופיעים בגלגל המזלות הסיני: עכברוש (שנים שמספרן מתחלק ב-12 בשארית 1), שור (שנים שמספרן מתחלק ב-12 בשארית 2), טיגריס (שנים שמספרן מתחלק ל12 בשארית 3), ארנבת(שנים שמספרן מתחלק ל12 בשארית 4), דרקון(שנים שמספרן מתחלק ל12 בשארית 5), נחש(שנים שמספרן מתחלק ל12 בשארית 6), סוס(שנים שמספרן מתחלק ל12 בשארית 7),עז(שנים שמספרן מתחלק ל12 בשארית 8),קוף(שנים שמספרן מתחלק ל12 בשארית 9),תרנגול(שנים שמספרן מתחלק ל12 בשארית 10), כלב(שנים שמספרן מתחלק ל12 בשארית 11), וחזיר(שנים שמספרן מתחלק ל12 ללא שארית). במקביל לשם החיה , השנה נושאת גם שם של אחד מחמשת האלמנטים הסיני: עץ (שנים שמספרן מסתיים בספרות 1 או 2), אדמה(שנים שמספרן מסתיים בספרות 3 או 4), מים(שנים שמספרן מסתיים בספרות 5 או 6) ומתכת(שנים שמספרן מסתיים בספרות 9 או 0). השנה הסינית הנוכחית (2015-2016) היא שנת העז והאלמנט שקשור אליה הוא עץ ואילו השנה הבאה (2016-2017) היא שנת הקוף והאלמנט שלה הוא אש. השנה הסינית מתחילה בחגיגות פסטיבל האביב. זהו פסטיבל שמתחיל ביום השנה הסינית ומסתיים אחרי 17 יום, שבמהלכן עורכים תהלוכות וחגיגות לכבוד השנה החדשה.

 

 

 

 

 

אדום עולה

 

נניח שאתה איש עסקים שמבקר בסין במהלך חגיגות השנה החדשה. מה תביא למארחים הסינים וכיצד תנהג בחגיגות השנה החדשה שלהם?  כעיקרון מדובר בתקופה הכי עמוסה בשנה, כמו תקופת החגים אצלנו. מקובל לתת מתנות ולחגוג עם המשפחה המורחבת. בניגוד אלינו, המשפחות המורחבות של הסינים יכולות לגור במרחק אלפי קילומטרים אחד מהשני, ורק בראש השנה נפגשות. לכן התקופה שבין 22 בינואר עד ה-7 בפברואר, התנועה עמוסה ביותר ויש פקקים, אז חשוב לתכנן בזמן. נניח שהגעת בזמן. יש כמה דברים שובים לזכור: אדום נחשב לצבע מזל, וכן לצבע השנה החדשה, היות והיא מקושרת לאלמנט האש. לכן, להביא מתנות עטופות בנייר עטיפה אדום זה רעיון טוב, וניתן להביא מתנות כספיות לעובדים תחתיך בסינים בסך של 20-200$, אך אין לבקש הלוואה בתקופה הזו. אם תבקש, סביר להניח ששותפך הסיני יחשוב שאתה איש עסקים לא מוצלח, וישלח אותך הביתה בידיים ריקות. 

 

חגיגות השנה החדשה בסין נמשכות שבוע וכאמור מבלים אותם עם המשפחה. הדור הצעיר מבלה אותם גם עם חברים. העסקים סגורים , מלבד חנויות כלבו גדולות. מכאן כמה המלצות : קופים בתרבות הסינית נחשבים ליצורים שמביאים מזל וליצורים חכמים מאד. אם שותפך הסיני נולד בשנת קוף קודמת, זוהי נחשבת לו לשנה לא ממוזלת ולכן כדאי להביא לו חפצים שיחזקו את מזלו: חפצים הקשורים למספרים 6 או 8 (או כפולות שלהם) וחפצים אדומים (הצבע הזה נחשב בר מזל). עוד על רעיונות למתנות ניתן לקרוא כאן: http://www.chinahighlights.com/festivals/chinese-new-year-gift-giving-etiquette.htm 

 

יש לזכור שפגישות עסקיות יערכו בין 22 לינואר-7 בפברואר יסגרו את כל העסקאות של השנה הקודמת (וזהו הזמן לסגור דברים). לפי בקנל (Bucknall, 2002) אם השותף הסיני מאמין בימי מזל, חשוב לתזמן חתימה על עסקאות לימים כאלו בתקופה הזו (ימים שמסתיימים בשש או שמונה, כאמור, או ימים מסומנים כימי מזל בלוח השנה הסיני).

ניתן להיכנס לקישור כאן כדי לראות ימים אלו: http://www.chinahighlights.com/travelguide/special-report/chinese-new-year/

רוב העסקים יפתחו או בשישי או בשמיני לחודש, כי אלו נחשבים ימים ברי מזל להתחיל מהלכים עסקיים.

איך מברכים ומה אומרים?

 

אסיים בכמה ברכות שתוכל להגיד לשותף הסיני שלך לרגל השנה הסינית החדשה:

אם אתה מקבל ממנו מתנה או סכום כסף נכבד: Gōngxǐ fācái (אושר ועושר)

אם אתה רוצה לאחל לו הצלחה בקריירה השנה: Shìyè yǒuchéng (הצלחה בקריירה)

ואם אתה רוצה לאחל לו הצלחה באופן כללי: Shēngyì xīnglóng (עסקים מוצלחים)

וכמובן האיחול הרשמי לשנה טובה: Hóunián jíxiáng שנת קוף ממוזלת לך או Zhu nin Xīnnián hǎo (מאחל לך שנה טובה – רשמי).

 

Please reload

Please reload

פוסטים אחרונים

אבי הוברמן

יזם ואיש תעשייה.

 

 מאות מיזמים בישראל, סין ואירופה ומגוון, ומעל ל-1000 ימי פגישות בסין, ו- 1200 ארוחות עסקיות שהפכו לשיתופי פעולה מצליחים.

הצטרף לרשימת התפוצה שלנו

והשאר מעודכן