הצטרף לרשימת התפוצה שלנו

והשאר מעודכן

אבי הוברמן

יזם ואיש תעשייה.

 

 מאות מיזמים בישראל, סין ואירופה ומגוון, ומעל ל-1000 ימי פגישות בסין, ו- 1200 ארוחות עסקיות שהפכו לשיתופי פעולה מצליחים.

תוכנית החומש בסין, נכנסת היום לשנתה ה–13


הנסיעה צפונה זימנה לי הפעם התבוננות בנופים של הרים ושפלות. כשהרמתי את ראשי מדי פעם ראיתי לכל אורך הדרך קרקע חקלאית פעילה שנוצלה לגידולים חקלאיים. התרשמתי שלא הייתה קרקע שלא זכתה לטיפול. יחד עם זאת, עשרות מנופים שבונים שכונות חדשות נראו מכל עבר.

רק בנסיעה מעין זו ניתן להבחין שהנכס החשוב ביותר לאדם הוא הקרקע. לא הפסקתי להתרשם מהיכולת המרשימה של הסינים לנצל את משאבי הקרקע ותעשיית האכלוס בשכונות.

לאחר כשש שעות הגעתי לתחנת היעד, 'עיירה' בחבל שאנדונג. ירדתי בתחנת הרכבת, ומייד הבחנתי בשינוי. תחנה חדשה ובוהקת בניקיונה. יצאתי מהתחנה ועליתי לרכב שהגיע לאסוף אותי למלון.

פעמים רבות בעבר ביקרתי ב'עיירה' זו, עיירה סינית טיפוסית. בפעם האחרונה שהגעתי לשם, זה היה לפני כ 3-4 שנים. מלבד הרחוב הראשי הכול נראה בה לא מתוכנן. המרחב הציבורי היה מוזנח. פרט למבנים של משרדי המפלגה והממסד, לא היו בה מבני ציבור ולא שירותים קהילתיים בסיסיים כמו מתנ"ס, קולנוע, תיאטרון או ריאה ירוקה כלשהיא שאמורים לשרת אוכלוסייה בסדר גודל של 1.2 מיליון סינים.

הרחובות הצרים, הנשים שבישלו בחוץ, חצרות עמוסות בחפצים שנאספו וריחות משונים וזרים עלו באוויר, זרים לאף ולחיך המערבי. כך זכרתי את העיירה.

אבל הפעם, בנסיעה זו, כבר הרחתי את השינוי עוד בתחנת הרכבת. משם, כשנסענו במכונית, נגלה לפניי כביש רחב ידיים, מגונן ומטופח משני צדיו. שלטי חוצות מעטרים את שוליו, ביניהם שילוט מזמין ומפתה..מק-דונלד....העיירה הסינית הפכה לעיר מטופחת ומתקדמת.

הגענו למלון שלא היה מוכר לי מביקוריי הקודמים. החצר הפנימית הייתה מוארת! הגינה מטופחת ומרשימה והמלון... לא נופל מבתי מלון מהודרים בארץ. זו הייתה בעבורי חוויה מרגשת. אמנם, המחיר עלה בהתאם, כ 35$ ללילה לעומת 8$ ללילה בפעמים הקודמות... קצת יקר, אבל בהחלט שווה את המחיר.

בערב תכננתי לצאת לאכול במפעל או במסעדה שבמלון, כפי שעשיתי בעבר, אך החלופה של מסעדה מפוארת שהוקמה במרכז המסחרי נראתה לי הרבה יותר מפתה. וכך זנחתי את המסטינג ומקלות האכילה ופסעתי לכיוון המסעדה החדשה והמבטיחה.

כשפגשתי את חבריי הסינים, שאלתי הראשונה הייתה "מה קרה כאן בשנים האחרונות? העיירה נראית אחרת לגמרי"

והמענה לשאלה: תוכנית חומש, five-year plan 五カ年計画(ごかねんけいかく、ロシア

ואז 'ירד לי האסימון' והכול נעשה ברור. אבל עדיין, הייתי המום מאופן הביצוע המושלם וחוסר הפשרות בתכנון והביצוע התוכנית.

ובכן סין נכנסת היום לתוכנית החומש ה 13. תוכנית שמאושרת על ידי המפלגה הקומוניסטית כדי להנחות את ההתפתחויות החברתיות, הפוליטיות והכלכליות של המדינה במחצית השנייה של העשור הנוכחי.

תוכנית אסטרטגית לאומית המובילה לרצף מדויק של פעולות על פי מטרות שנקבעו מראש.

העיירה הזאת שבאזור שאנדונג , נכללת בתוכנית החומש. אחד המרכיבים בתוכנית הוא, שלכל עיירה שיש בה מעל למיליון תושבים יהיה חיבור לרכבת מהירה. התוכנית היא קפדנית וכוללת מגוון פרויקטים, יעדים והקפדה על לוח זמנים מתוזמן היטב וללא איחור.

הסינים טוענים שלסביבה שיש בה פעילויות שונות – עסקיות, יזמיות, ציבוריות, יש צורך בשלושה ממדים כדי להצליח בניהול כול תכנון כלשהו :

מימד ראשון: יכולת חיזוי, שמשמעותו תכנון מדויק לכול פרטיו, משאבים כלכליים, מקצועיים, משאב הזמן ועוד.

מימד שני: גמישות. יכולת ניהולית לאתר את הבלתי צפוי (מזג האוויר וכד) ולהתכונן ולהכין את המערך הלוגיסטי המתאים כדי לא לבצע שינויים במטרת הביצוע, סין עוסקת רבות בשיפור מתמיד באיכות ויכולות אנשיה לנהל פרויקטים גדולים ומורכבים, סין מוציאה כול שנה כ 6 מיליון מהנדסים. היכולת התרבותית של סין להיות גמישים בתנאים כלכליים משתנים.

מימד שלישי: קשיחות. להגיע למטרה גם בהישרדות בעייתית. סיום המשימה יש בו חשיבות ניהולית אבל בעיקר תרבותית., ולכך יש מימד מיוחד במערכת החינוך הסיני.

בתוכנית החדשה יש ממדים מעניינים במיוחד, אציג כמה מהם:

- איכות הסביבה - אנרגיה חלופית, מחזור, תעשיות נקיות , רכבים ידידותיים לסביבה (שלא מונעי-דלק), מערכי ייצור מתקדמים וכדומה. כפי שניתן לראות, ממשלת סין ממשיכה עם התחייבותה הסביבתית לבניית תשתיות למפעלים וליצרנים "נקיים".

- סין מתקדמת מערבה ומשקיעה משאבים רבים בפיתוח האזורים הנחשלים יותר , ומקימה אזורי סחר להשקעות, נמלי ים לאורך הנחלים. תשתיות מהמתקדמים בעולם.

- שיפור ברווחה האישית, מ 2010 ל 2020 הכנסה לנפש תוכפל, רפורמות ושיפורים בתחום הבריאות, הגדלת עלויות העבודה והזדקנות החברה דורשות מסין למצוא דרכים חדשות לשמור על מומנטום כלכלי. השינוי המהותי של ביטול מדיניות ילד האחד.

סרטון וידאו על תוכנית החומש ה-13 של סין שפורסם על ידי ממשלת סין:

החברות משתדלות להתאים את עצמם לאסטרטגיות אלו, אבל היתרון הסיני שביסוד ומקור התרבות הסינית היא באפשרות להסתגל לאורך השנים למצבים משתנים.

ממש לקנא ... בחינוך התרבותי של משמעת עצמית, כבוד הדדי היוצר סדר וההיררכיה בארגונים ובתהליכים. הסינים מצליחים להניע תוכניות גרנדיוזיות וארוכות טווח. כן... כך 65 שנה - תוכנית החומש ה 13, שמבוצעות בדיוק בהתאם למשימות שהעם הזה לקח על עצמו. לא ניתן לעצור את ההתפתחות וכושר הניהול של העם הסיני.

נקווה שאת פרויקט הרכבת התחתית בתל אביב יסיימו בזמן ולא יהיה איחור של יותר מחמש שנים. כפי שקרה עם הקטע התל אביבי של נתיבי איילון שהחלו בתכנונו ב 1965. והציר היה מוכן לנסיעה ב 1991 יותר מחמש תוכניות חומש.....

זהו...סין....נדבך נוסף שכדאי להכיר ולהבין בעם הזה.